trtrtr

Epoksi Masa Nedir? Nasıl Yapılır?

27.01.2021
2.569
Epoksi Masa Nedir? Nasıl Yapılır?

En şık tasarımları ile dikkatleri üzerinde çekmeyi başaran epoksi masa son günlerde popülerliğini iyice artırmış durumdadır. Bu yazımızda epoksi masalar hakkında detayları sizlere aktaracağız. Epoksi masaları modelleri ve desenleri üzerinde durarak nasıl yapıldığı hakkında bilgiler aktaracağız.
Öncelikle epoksi masa denildiği zaman özel yetiştirilen ağaçlardan alınan parçaların oyulması sonucunda oluşan boşlukların epoksi denilen malzeme ile doldurulması ile meydana gelir. Özellikleri arasında yapıştırma olan bu malzemeler zemin kaplama işlemlerinde çokça kullanılmaktadır. Ayrıca sıcaklık, nem gibi etmenlere karşı dirençli olan epoksi; ev, işyeri ve ofis dekorlarında da sıkça kullanılmaktadır.
Kullanıldığı alanlarda estetik görüntüsü ile ön plana çıkıyor. Epoksi masa tasarımları uzun ömürlü kullanıma sahip ürünlerdir. Bu yönleri ele alındığında herhangi bir kullanım alanında epoksi masaları tercih edebilirsiniz.

Epoksi Masa Tasarımda Hangi Ağaç Türü Seçilmelidir?

Epoksi masa ağaç türü konusu önemli konular arasında yer alır. Ayrıca uzun ömürlü ve kullanışlı olmasından dolayı genelde masif ahşap veya ceviz ağacı tercih ediliyor.

Epoksi Masa Yapımı Malzemeleri

Epoksi masa yapımı konusunda kullanılacak malzemelere baktığımız zaman;

  • Masa için kullanılacak ahşap ağaç cinsi,
  • Epoksi reçinesi ve sertleştirici vernik,
  • Ağacın içini oyma işlemi için el frezesi,
  • Çizim işlemi için kalem, tercihe göre çeşitli aksesuar ürünleri,
  • Son olarak aksesuar ürünlerini ahşaba yapıştırmak için yapıştırıcı malzemeleri kullanılmaktadır.

Epoksi Masa Tasarımı

Güzel bir tasarıma sahip bir ürün yaratmak istiyorsan seçtiğiniz ahşabın pürüzsüz bir yapıya sahip olması gereklidir. Yapacağınız ürünün şeklini belirlemeden önce doğal bir tasarım yapacaksanız ahşap cinsinin pürüzlü olmaması gereklidir.
Öncelikle çizim tasarımlarından kısaca bahsetmek istiyoruz. Epoksi masa tasarımlarında oluşan renkli desenler akarsuları andırmaktadır. Eğer sizde bu tarzda bir epoksi masa tasarımı istiyorsan üzerine nehirleri andıran bir şekil tasarlayabilirsiniz. Ancak daha farklı bir tasarım yapmak istiyorsanız farklı desenlerde tasarımları çizmeyi tercih edebilirsiniz.

Epoksi Masa Yapım İşlemleri

Epoksi masa yapım işlemlerinde ilk olarak kalem ile pürüzsüz olan ahşabın üzerine çizmiş olduğun şekli, el frezesi ile oyduktan sonra şekil boyunca çukurlar oluşturmakla başlanabilir. Burada dikkat etmen gereken oyma işleminde çok fazla derinlik vermemeye dikkat etmelisiniz. Özellikle bu derinlik fazla olduğu zaman epoksiyi döktüğünüzde akmaması için alt kısmında koruyucu kullanmanız gerekecektir. Bu yüzden yapılması gereken ahşabın yarısını oymak olmalıdır. Bu şekilde tasarıma şekil vermek daha pratik bir uygulama olacaktır. Aynı şekilde işlemleri yaparken Ahşabın kenar kısımlarında da dikkatli olunmalıdır.
Epoksinin yere döküleceği veya bulaşabileceği bir boşluk bırakılmamalıdır. Ancak çizdiğiniz bu şekilleri küçük bir havuz olarak tanımlayabilirsiniz.
Ayrıca kenarları hata yaparak çok fazla oyma işlemi yapmış olabilirsiniz. Bu durumda burayı kapatma için plastik malzeme kullanmalısınız. Bu malzemede epoksi malzeme olmalıdır. Çünkü bu malzemenin plastiğe yapışmamaktadır. Bu nedenle yaptığınız epoksi donmasını bekledikten sonra plastik malzemeyi çıkarabilirsiniz. Diğer işlem olarak aksesuar seçiminde de plastik objeler tercih edebilirsiniz.
Bunun yanından seçtiğin objeleri oyduğun ahşabın dibine yapıştırmalısınız. Bundan sonra yapılacak işlem ise; epoksi reçinesini verdiğin şeklin içerisine dökebilirsiniz. Burada önemli olan dökme işlemini birkaç ayrı işleme bölmektir. İlk katı yaklaşık 1 cm kadar dökerek oluşan hava kabarcıklarını ortadan kaldırabilirsiniz. Daha sonrasında da 2 ve 3.katı dökmekle oylukları dolduruyoruz.
Tüm bu işlemler yapıldıktan sonra epoksi tasarımının kuruması için yaklaşık 1 gün kadar beklemelisiniz. Kuruma işleminden sonra ise epoksi masayı zımparalamalısınız. En son ise vernikleme işleminden sonra kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Mutlu Uçansu
Mutlu Uçansu
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?