trtrtr

Çatı Su Yalıtımı

16.11.2023
440
Çatı Su Yalıtımı

Çatı Su Yalıtımı  

Çatı su yalıtımı, binaların koruyucu kalkanı vazifesi görür. Bir bina için çatı en önemli detay olup, dış etkenlerden korurken  aynı zamanda zarar vermesini de engeller. Çatı su yalıtımı suyun çatıdan içeri sızmasını önler. Su sızıntılarını karşı koruma amacında olup bir dizi teknik işlemlerdir. Dış etkenler olarak yağmur, kar, buz gibi doğa olaylarının neden olduğu suyun içeri sızmasını engeller. 

Neden Çatı Su Yalıtımı Gerekli? 

Yapısal Dayanıklılık: Su sızıntılarının , çatıyı ve binayı hasara uğratması gerçek olan noktadır. Çatı su yalıtımı olmayan binalarda ; ahşap çatılar çürür, beton çatlar ve metal de paslanır.

İç mekanların korunması : Su sızıntıları bina içinde duvarları, tavanları da etkiler. Çatı su yalıtımı olmayan binalarda onarılması zor hasarlar ortaya çıkar.

Maliyetler: Su sızıntıları müdahaleleri ya da bakımları masraflı işlemlerdir. Çatı su yalıtımı olan binalarda bu maliyetler önlenmiş olur.

Enerjide Verimlilik : Su sızıntıları ısı kaçağı demektir. Bu da enerjide verimliliği düşürür. İyi bir çatı su yalıtımı ile enerji tasarrufu sağlanır.

Çevresel etkilerin azaltılması: Su sızıntıları çevresel açıdan da zarar sebebidir. Su yalıtımı ile bu durum azaltılır.

Çatı su yalıtımı , binaların çok daha dayanıklı ve uzun süreli kullanımda sorunsuzluğu için gelişmiş olan bir alandır. Teknolojik alandaki gelişmelerle çatı su yalıtımı her geçen günde çok daha etkili ve enerji açısından verimli hale gelmektedir. Ortaya çıkan çözümler çok daha  sürdürülebilir etkiler kazandırmaktadır. Çatı su yalıtımı ile enerji verimliliği birbiri ile odaklanmış iki konudur. Kaplama malzemelerinin güneş ışığını yansıtır,  çok daha az enerji kullanarak kontrolü ayarlaması ve böylelikle maliyetin azalması bu birleşmenin doğruluğunu bir kez daha kanıtlamaktadır.

Çatı Su Yalıtımının Faydaları 

  • Çatı su yalıtımı ile uzun vadeli kullanım sağlanır.
  • İyi bir çatı su yalıtımı ile ısı kaçağı önlenir ve enerji verimliliği kazanılır.
  • Çatı su yalıtımı ile su kaynakları korunur,israf önlenir.
  • Çatı su yalıtımı ile binanın iç kısımları da hasar görmekten kurtulur

Çatılar yaz aylarında sıcaklıkla, kış aylarında da soğuk havayla birebir maruz kaldığından ki özellikle yağmur ve kar sularında su birikintileri oluşabilmektedir. Çatılarda var olan çatlaklardan bu durumlarda su sızıntıları yaşanmakta ve hasarlar oluşmaktadır. Çatı su yalıtımı ile bu hasarların ve binanın küf ve nemden korunması sağlanır. Böylelikle binanın ömrü uzatılır.

çatı yalıtım malzemeleri

Çatı Su Yalıtımı Uygulama Yöntemleri 

Çatı su yalıtımı uygulama yöntemleri , çatı tipi, kullanılacak malzeme ve yapısına göre değişkenlik gösterir. Bu seçimin konusunda profesyonel olan ekip tarafından belirlenmesi doğru olan seçenektir.

  • Sıcak dökme su yalıtımı : Sıcak olarak bütün malzeme çatı yüzeyine dökülüp sızıntılara karşı önlem alınır.
  • Soğuk dökme su yalıtımı : Soğuk olarak bütün malzeme çatı yüzeyine dökülür.
  • Çatı Membranları : Su geçirmez tabaka olan membranlar çatı yüzeyine yerleştirilir.

Çatı su yalıtımında ilk aşama yüzeyin temizliğidir. Bulunan çukurlar ya da çıkıntılar ortadan kaldırılmalıdır. Uygulama yapılacak alan ıslak ya da nemli olmamalıdır. Pürüzlü olmamasına dikkat edilmelidir. Malzemenin yapışması önemli bir kıstas olduğundan yüzeye astar uygulaması gereken işlemdir.  Zemine astar uygulaması yapılır. Astar sayesinde akmalar durur ve yapışma iyi sağlanır. Yüzey mutlaka kuru olmalıdır.

Çatı su yalıtımı ile sadece binalar korumak değil aynı zamanda gelecekte de olumlu etkileri görmek mümkündür. Sürekli bir gelişim içerisinde olan ve yenilikleri ile her geçen günde dayanıklılık adına bir adım önde olan su yalıtımı profesyonel bir seçimdir ve değerdir. Bu güçlü bariyerin adı gelecekte de daha fazla inovasyon ve gelişme donanımı ile içiçe olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fatih Akkaya
Fatih Akkaya
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?