trtrtr

Epoksi Boya

Epoksi Boya

Epoksi Boya

Epoksi zemin kaplama işlemi sırasında epoksi boya ürününün önemi oldukça büyüktür. İşlem esnasında kullanılan boya normal boyalara nazaran farklıdır. Zeminde değişimi yaratabilmek adına firmalar tarafından özenle üretilir ve kullanıma sunulur. Uygulama alanı içerisinde sağlamlık oluşturmak ve istenen düzeyde kullanım imkânı bulmak için doğru firmalardan tercih edilmelidir.

Epoksi Boya Ne İse Yarar?

Peki sürekli kullanılan epoksi boya ne ise yarar? Özellikle ilk defa zemin kaplama yapacak, yaptıracak bireyler tarafından bu soru sorulmaktadır. Temelde sebebi merak edilen bir unsuru oluşturur. Epoksi yöntemi esnasında kullanılan bu boyaların birden fazla işlevi bulunur. Fakat temelde belirli amaçlar uğruna tercih edilmektedir.

Epoksi boya temelde içerisinde bulunan kimyasal sayesinde farklılık oluşturur. Reçine özelliği sayesinde sağladığı avantajlar arasında:

 • Zeminleri sağlamlaştırma,
 • Kimyasal ve darbelere karşı korunum,
 • Şekil alabilmesi ile her alana uygulanabilmesi,
 • Uzun süreli kullanım sağlaması,
 • Temizliği kolaylaştırması bulunur.

Müşteriler tarafından özellikle kamu kuruluşlarında tercih edilir. Özel sektör içerisinde ve dekorasyon malzemelerinde de kullanıldığı bilinir.

Epoksi Boya Nerelerde Kullanılır?

Reçine boyanın kullanım alanları başlangıçta oldukça dardı. Ancak sahip olduğu özellikler ve kullanım imkânları sayesinde giderek yayılmıştır. Temelde zemin için kullanıldığı düşünülse de bununla kalmamıştır. Özellikle şekil alabilmesi yönüyle epoksi boya nerelerde kullanılır sorusunun cevabı çeşitlenmektedir.

Boyanın kullanım alanlarının başında kaplama noktaları gelir. Sektör içerisinde yer bulduğu noktalar:

 • Zemin kaplama,
 • Petro-kimya alanı,
 • Dekorasyon ürünleri,
 • Üç boyutlu takılar,
 • Kamu kurum ve kuruluşları,
 • Basketbol sahaları bulunur.

Temelde kullanım amacı alanın zarar görmemesi ve kullanım vaktinin uzamasıdır. Bu yüzden insanın çok olduğu noktalarda uygulanır.

Epoksi Boya Nasıl Çıkar?

Epoksi boya uygulaması sırasında istenmeyen alanlara sıçrayabilir ya da değiştirilme hedefi olabilir. Bundan dolayı epoksi boya nasıl çıkar sorusu merak edilir. Epoksi boyasının çıkabilmesi için ısı ve aseton gerekir. Öncelikle asetonu boyanın olduğu alana ıslanana dek damlatın. Sonrasında ısı tabancası ya da lehim tabancası ile alana uygulamaya başlayın.

Dikkat edilmesi gereken nokta 4-6 cm aralığında uygulama yapılmalıdır. Büyük alanların tamamına uygulama yapılırsa eşit mesafede sıcaklık oluşturulmamış olur. Belirli ısıya ulaşmayan alanda epoksi malzemesinin erimesi mümkün olmayacaktır. Sıcaklık sayesinde eriyebilmesi için küçük alanla başlayıp yavaş yavaş tüm alanın geçmesi beklenmelidir.

Aynı zamanda 200 derece ısı içerisinde deneme yapılacağından dolayı çok yakın tutulmamalıdır. Zemine zarar vermemek adına dikkatli davranmak gerekir. Isının fazla olması üzerine daha yakından uygulanması epoksi boyasını da geçerek altında bulunan malzemeye zarar verecektir. Yumuşama sağlandıktan sonra sert bir cisimle yine zeminde bozulma yaratılmadan kazınmalıdır.

Epoksi Boya Su Geçirir mi?

Epoksi zemin kaplama ve boyasının temelde amacı uygulama alanının uzun süreli kullanım olduğundan bahsetmiştik. Zeminlerin özellikle sıvı geçirmemesi hedeflenir. Zarar görmemesi adına bu durum neredeyse zorunludur. Bundan dolayı kullanılan boyaların herhangi bir sıvı, su maddesini geçirmesi mümkün değildir. Epoksi boya su geçirir mi diye soracak olursanız, buna cevap hayır olacaktır.

Su geçirmemesinden dolayı da sıklıkla tercih edilir. Çünkü su genel olarak tüm yapılar adına zarar oluşturur. Özellikle zeminlerin kısa sürede çürümesine, yumuşamasına sebep olur. Epoksi boyasının kullanılması ile birlikte su yüzeye damlasa da akıp gidecektir. Tutmadığından tahta, dekorasyon, zemin üzerinde koruma son derece iyi sağlanacaktır.

Epoksi Boya Fiyatları

Epoksi boya seçimi sırasında kişiler tarafından en çok dikkat edilen unsur epoksi boya fiyatları olmaktadır. Fiyatlandırma sistemi oldukça değişiklik gösterir. Üretici firmaların çoğunluğu fiyat dalgalanmasına sebep olur. Aynı zamanda satışının gerçekleştiği noktalarda da farklılığın oluştuğu görülür.

1.      BRS – Epoksi Boya Fiyatları

Polisan yapı malzemeleri açısından en çok tercih edilen markalar arasında yer almaktadır. Epoksi için gerekli olan boya ihtiyacını da karşılar. Birden fazla boya çeşidi bulunur. Şeffaf, unipox, standart olmak üzere tercih yapabilirsiniz. İnternet satış noktalarında boya fiyatı 2,4 kilosu 260 TL olarak belirtilmektedir.

2.      Şeffaf Epoksi Boya Fiyatları

Epoksi kaplama sırasında kullanım noktasında epoksi boya ürünleri farklı farklı tercih edilir. Zemin kaplama esnasında 3D, renkli tercih yapmak istemeyenler tarafından şeffaf modelleri tercih edilir. Şeffaf yapılar görüntü olarak ekstra bir farklılık oluşturmaz. Ancak koruma açısından diğer epoksi boyalar gibi işlevini yerine getirir. Markalara göre 90 TL ile başlayarak giderek artmaktadır.

3.      Epoksi Zemin Boyası Fiyatları

Boyalar son kat, şeffaf ve farklı üretilmeleri neticesinde fiyatlandırmaları oluşturulmuştur. Aynı zamanda boyalara renk vermek adına pigmentler de satışa sunulmaktadır. Kişiler tarafından tercih edilebilecek satış siteleri bulunur. Ortalama fiyatları incelendiğinde kilosuna göre 90 TL ile başlayarak 300 TL bandına kadar genişler. Kilosuna göre farklılaşır.

4.      Epoksi Boya Fiyatları Koçtaş

Epoksi boya fiyatları Koçtaş satış noktasında değişmektedir. Aslında siteyi incelediğinizde direkt olarak boyaya ulaşamazsınız. Epoksi ile alakalı daha çok epoksi astarı 15 kg astar 600 TL olarak belirtilmiştir. Bunun dışında epoksiye dair sıvı yapıştırıcı ve panel üzerine yapıştırılabilecek stickerlara da ulaşabilmek mümkündür.

En Popüler Epoksi Boya Markaları Hangileri?

En popüler epoksi boya tercih edilmesi ile istenen en iyi sonuçlar elde edilmeye çalışılır. Firma sayısı epoksi boyasını üretme noktasında giderek artmaktadır. Kullanım alanının geniş olması ve sürekli ihtiyaç noktası olmasından dolayı tercih imkânları fazladır. Kişiler her ne kadar şanslı olsa da seçim konusunda sorunda yaşanabilmektedir.

Popüler markalardan ziyade seçilmesi ve memnun kalınması ile markaların bilinirliği artmaktadır. Uygulama sırasında sağladığı kolaylık aynı zamanda kurumasının zaman almaması tercih noktasında önem taşımaktadır. Bunun dışında zemini ekstra koruması etkili olmaktadır. Satış alanlarında en çok satılan markalar arasında:

 • Polisan,
 • Pamukkale,
 • Alaca,
 • Bianca,
 • Rich ve
 • Mavi tercih edilmektedir.

1 Kg Epoksi Boya Kaç m2 Yer Yapar?

Zemin kaplama işine geçilmeden önce malzemeler tam sağlanmaya çalışılır epoksi boya miktarı da buna göre seçilir. Satış sırasında farklı kilogramlar ile satışı sağlanır. Bundan dolayı kişilerin işlem öncesi uygulama alanının metrekaresine göre seçmesi gerekir. Temelde bu yüzden dolayı 1 kg epoksi boya kaç m2 yer yapar sorusu oluşturulur.

Genellikle işlem öncesi zeminde düzeltme yapılacağından belirli alana aynı miktarda uygulama yapılır. Yapılan işlem sırasında 1 metrekare alana genellikle 500 gram reçine uygulanmaktadır. Buradan yapılacak hesap ile tercih edilecek epoksi boyanın kullanılabileceği boyut bulunabilir. 1 kg epoksi boyanın yaklaşık olarak 2 metre kareye yetecektir.

Zemin Kaplamada Epoksi Boyanın Önemi

Zemin kaplama işlemi sırasında epoksi boya kullanımı başlamıştır. Zemin kaplamalar alanda sağlamlık, kullanışlılık ve aynı zamanda estetik bir görünüş için gerekir. Temelde kişiler hastanelerde, otoparklarda fazla ağırlığın bulunduğu noktalarda tercih eder. Çünkü geleneksel zemin kaplama yöntemlerinin elastik yapısı bulunmadığından çabuk kırılma ve çökmeler meydana gelecektir.

Temelde hedefi üç farklı noktaya değinir. İstenen sonucu elde edebilmek için son aşama epoksi boyanın uygulanması olmaktadır. Epoksi boyaların son dokunuşu birkaç kat sürülmesi ile sağlanır. Son kat atıldıktan sonra gerekli kurumaya bırakılır. Zemin kaplama sırasında da kullanılan malzemeler ile bütünleşmesi ve şekil alması ile tam bir oturma söz konusu olur. Böylece uzun bir süre kullanılması mümkündür.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fatih Akkaya
Fatih Akkaya
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?