trtrtr

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

Yapı içerisinde daha iyi bir görünüm elde etmek amacıyla epoksi zemin kaplama işlemi gerçekleştirilir. Bulunan alanda görsel ve kullanım açısından fayda sağlanmak hedeflenir. İstenen amaca ulaşabilmek adına günümüzde farklı işlemler gerçekleştirilir. Yapı gereçleri ve işlemlerinin gelişmesi ile birlikte kaplama yöntemleri oluşturulmuştur. Zemin kaplama çok geniş bir alana hitap eder. Ev-apartman içlerinde, kamu kurum ve kuruluşlarında tercih edilebilir. Kullanım açısından geniş bir yelpazesinin olması sektöründe genişlemesine sebep olur. Sektör talep doğrultusunda hareket ederek farklı hizmetleri bünyesinde barındırır. Kişiler alana göre yöntem konusunda tercih yaparak hizmet talep edebilir.

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Epoksi zemin kaplama nedir, ne işe yarar? İlk önce bu soruya cevap aramak gerekir. Zemin kaplama yöntemleri arasında sadece bir yöntemi yansıtır. Epoksi zemin alanında temelden yüzeye doğru adım adım işlenen uygulamalar sonucu elde edilir. Özellikle sahalar, hastaneler gibi sürekli insanın olduğu ve ağırlığın mevcut olduğu noktalarda bulunur. Özel malzeme kullanılması ile birlikte gerçekleştirilir. Oluşturulma işlemi uzman ve bilirkişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Her ne kadar yapımı kolay gözükse de derin işçilik gerektirir. Aşamalar arasında herhangi bir durumda hata yapılması zeminin sağlamlığını etkileyecektir. Bunun sonucunda zaman içerisinde kısa sürede aşınmalar meydana gelir.

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Zemin üzerinde epoksi zemin kaplama nasıl yapılır sorusu sıklıkla merak edilir. Zemin kaplama işlemleri yöntemine göre değişiklik gösterir. Epoksi söz konusu olduğunda ise ilk aşama zemin üzerinde yapılacak alt çalışmalar ile başlamaktadır. Epoksi malzemesinin kullanım zamanını bulmadan önce zemin üzerinde düzleştirme işlemleri gerçekleştirilir. Düzleştirme işleminin gerçekleştirilmesi için beton ya da şap yöntemi tercih edilir. Yüzeyin boyutuna göre şap dökülerek düzlük elde edilir. Pürüz olmaması epoksi malzemesinin yüzey ile tamamen örtülmesini saplayacaktır. Tam örtüşme kötü görüntüye sebep olmayacağı gibi uzun süreli kullanım da sağlayacaktır. Bu durum da yüzeyin daha sağlam olması ile gerçekleşir. Epoksi zemin kaplama sırasında epoksi malzemesinin zemin ile tamamen örtüşmesinde en önemli gereç astar yöntemi ile sağlanır. Zemin durumu göz önünde bulundurularak incelikle astar kaplanır. Astarın tam sağlanması epoksi amacını da gerçekleştirmede etkili olacaktır. Ancak hedef doğrultusunda astar fazla dökülmemeli, birikmemelidir. Aynı zamanda astarın tamamen emilmesi de beklenir. Astar sonrası epoksi kaplamasına hazır hale gelinir. Bu aşamada epoksi kaplama yöntemleri arasından herhangi birisi seçilir. Epoksi kaplama yöntemleri arasında:

  • Dökme esaslı,
  • Çok katlı döşeme,
  • Mala ile gerçekleştirilen kaplama,
  • 3D boyutlu uygulamalar bulunur.

Her bir yöntem farklı şekilde sağlanacaktır. Tek dökmeli olanda farklı gelişim sağlanır çok katlı döşemede ise daha fazla zaman gerekir.

Epoksi Zemin Kaplama Hangi Alanlara Yapılır?

Epoksi zemin kaplama işlemi birden fazla alanda gerçekleştirilmektedir. Sınırlı bir alanda olmaması işlemlerin de yoğunluğunu sağlamaktadır. Epoksi kaplamanın bu derece fazla tercih edilmesinde sağladığı avantajlar etkili olmaktadır. Avantajları arasında sayısız durum gösterilebilmektedir. Ancak genel bir durum ile toparlanabilir. Epoksi kaplama yöntemi sağladığı avantajlar arasında:

  • Sağlam bir zemin oluşturma,
  • Uzun süreli kullanım imkânı,
  • Temizliğinin kolay olması,
  • Aşınma- yıpranma durumunu geciktirme,
  • Ağırlığa karşı direnç oluşturma bulunmaktadır.
  • Sağlanan ve elde edilecek bu durumlar neticesinde çok sayıda alanda kullanılır.
Epoksi Zemin Kaplama Banyo

Banyo dekorasyonları noktasın epoksi zemin kaplama yöntemine başvurulabilir. Burada ciddi bir ağırlık gibi sebeplerden dolayı olmaz. Daha çok estetik görüntü ve uzun süreli kullanım amacı bulunmaktadır. Banyo üzerinde çoğunlukla son zamanda 3D boyutlu kaplamalar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra düz epoksi kaplamada sağlanabilir.

Spor Salonları

Spor salonlarında insanlar çok sayıda bulunur. Özellikle voleybol ve basketbol sahalarında ayak temaslarının yanı sıra temizlik esnasında da ciddi ekipmanlar sahada bulunabilir. Ağırlığı kaldırabilecek bir zemin elde etmek daha çok kullanım vaktine sebep olacaktır. Aynı zamanda oyuncular neticesinde herhangi bir zarar oluşmaz aksine rahat hareketi sağlar.

Hastaneler

İnsan yoğunluğunun fazla olduğu diğer yön hastanedir bundan dolayı epoksi zemin kaplama yapılır. Hastanelerin zeminleri diğer alanlarında olduğu gibi hijyenik olmalıdır. Hijyeni sağlamak adına epoksi kaplamalar yardımcı olur. Temizliği kolaylaştıran yapısı olduğundan dolayı tercih edilebilmektedir. Kişisel temizliklerin yanı sıra makineler ile yapılan temizlikler içinde dayanıklıdır. Zemin üzerinde herhangi bir çatlama, bozulma durumu oluşmaz. Sürekli hijyenin talep edildiği hastane ortamında en doğru kaplama yöntemi olmaktadır. Düz epoksi tercih edilebileceği gibi pürüzlü zemin görüntüsündeki kaplamalar da tercih edilebilir. Tamamen tercih meselesinde oluşturulmuş bir durumdur. Avantajları görüntüleri farklı olsa da ortaktır.

Epoksi Zemin Kaplama Fiyat Listesi

Epoksi zemin kaplama birim fiyat konusunda hizmeti talep edecek kişiler araştırma yapmaktadır. Fiyatlandırma konusunda net bir bilgi vermek neredeyse imkânsızdır. Çünkü firmalar tarafından biçilen değerler farklılaşır. İşin içerisinde usta emeği de girince skala giderek genişlemektedir. Firmalar arasında araştırma yaparak en uygun fiyata erişmek mümkün olacaktır. Epoksi kaplama yöntemleri de fiyatlandırmalar da değişiklik oluşturmaktadır. Kişiler tercih edeceği yönteme göre fiyatlandırmayı özel olarak istemelidir. Genel başlık altında verilecek fiyat listesi ile yöntemler arasında ücret değişecektir. Son zamanların en çok tercih edilen 3D epoksi zemin kaplama fiyatları diğer işlemlere nazaran daha yüksek fiyatlı olmaktadır.

1 Kg Epoksi Kaç m2 Zemin Kaplar?

Epoksi zemin kaplama aşamasında bu işe yeni girişen ya da işlemi sağlayacak kişiler tarafından merak edilen bir diğer konu epoksi miktarının ne kadar geniş bir alan için yeterli olacağıdır. Kaplama yapılacak alanın ayrıntılı araştırılması gerekir. Alandan ya da yöntemden yönteme durum değişebilir. Düz bir zemin üzerinde yapılacak klasik epoksi yönteminde 1 litre epoksi malzemesi 2,5 metrekare alana yetecektir.

Epoksi Boya Fiyatları Nelerdir?

Epoksi kaplama işleminde belki de en önemli unsur son aşama olan epoksi boyası olmaktadır. Boyalar zeminin görüntüsü üzerinde direkt olarak etkili olacaktır. Her ne kadar temelde kullanışlılığı için tercih edilse de görünümü de önem taşır. Sürekli göz önünde olunacak kamu ve kuruluşlarında özellikle buna göre tercih yapılmaktadır. Ortamın havasını doğrudan değiştirecektir. Estetik görüntüsünün yanı sıra epoksi zemin kaplama işleminde boyanın yeri cila yapmak gibi düşünülebilir. Herhangi bir boya gibi olmamaktadır. Yapısının farklı olması sağlayacağı avantajları genişletir. Mevcut epoksi boya alanın korunmasını sağlar. Otomasyon sistemleri içerisinde de epoksi boyalar korunum için tercih edilir. Darbelere karşı daha dayanıklıdır. Zeminin daha iyi kullanılmasını sağlar. Boya fiyatları konusu da bundan dolayı önem taşımaktadır. Epoksi boya fiyatları sektör içerisinde yine değişiklik gösterecektir. Üreten firmaya ve marka değerine göre fiyatlandırmalar oluşturulur. Genel bir incelendiğinde ise karşılaşılan sonuçlar reçine boyalarının 7,5 -10 TL arasında değişmesidir. Malzeme içerisine katılarak pigment elde etmek mümkündür. Reçinenin yanı sıra epoksi zemin kaplama işleminde genelde yoğun tercih edilen uygulamalar neticesinde hazır boyalar tercih edilir. Bahsi geçen bu boyalar kilo bazında satılır. Her boyutta değişik renkte boya elde etmek mümkündür. Ancak yüksek kilograma sahip ürünlerinde fiyat bazında artışı sağlanır. Piyasa içerisinde marka değerine göre 550 TL üzerinden fiyat başlar. Genellikle 700 TL bandında boyalar bulunur.

 
Aktif Kampanyalar
 
Epoksi Zemin Kaplama 2021 Yılına Özel Kampanya
50.00TL fiyatlardan başlayan uygulamalar zengin renk ve kaliteli ürünle birlikte sizlere profesyonel hizmet sunmaktayız.
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Fatih Akkaya
Fatih Akkaya
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?